Skip to main content

Часті запитання та відповіді

1. Загальні питання

1.1. Де виробник озброєння або військової техніки (ОВТ) може задати питання щодо взаємодії з Міністерством оборони?

Для оперативного зв'язку скористайтесь формою для запитів на сайте Акселератора

1.2. Наш проєкт зараз на початковій стадії. Хто може профінансувати розробку винаходу?

На жаль, Акселератор МО не займається питаннями фінансуванням розробок, виробництв та винаходів. Наші компетенції стосуються оптимизації процесів в середині Міністерства оборони та його взаємодії з виробниками ОВТ.

Щодо фінансування нових проєктів радимо звертатися до відповідних фондів, які займаються підтримкою стартапів та розробок, у тому числі і фінансовою.

2. Допуск до експлуатації

2.1. Що таке Технічні Умови на виріб та хто їх готує?

ТУ це документ, що регламентує вимоги до самого виробу та встановлює стандарти якості. Він обов’язковим для подачі виробу на допуск до експлуатації в Міністерство оборони України.

Окрім вимог до технічних характеристик продукту в ТУ може входити:

  • опис процедур, за допомогою яких можливо визначити, яким чином виконуються ці вимоги і чи виконуються взагалі;
  • правила приймання товару;
  • способи контролю якості продукції, щоб можна було попередити розбіжності щодо рівня якості між споживачем і виробником продукції;
  • правила монтажу, експлуатації та технічного обслуговування;
  • умови транспортування та зберігання;
  • вимоги безпеки, охорони довкілля та утилізації;

Технічні умови для виробника стають документом, згідно з яким налаштовується техпроцес виробництва: починаючи зі створення макету і закінчуючи поставками готової продукції до замовників.

Розробляти технічні умови може як виробник, так і залучена стороння організація.

Шаблон документа з описом технічних умов (ТУ) розробки можна завантажити на сторінці Шаблони документів

2.2. Як отримати акт та протокол випробувань?

Акт випробувань складається по результатам попередніх (“заводських”) випробувань виробником ОВТ згідно методології та програми випробувань, проведених самим виробником. Приклад такого документу можна завантажити на сторінці Шаблони документів

2.3. Що таке методологія заводських випробувань?

Виробник має самостійно підготувати документ з переліком дій для перевірки ТТХ зразка. Цей документ має включати перелік методологій та програми випробувань зразка ОВТ. Приклад такого документу можна завантажити на сторінці Шаблони документів

2.4. Ми є виробники (чи партнери виробників) зброї/боєприпасів. Куди направляти пропозицію для заключення контракту на постачання нашої зброї до сил оборони України?

Пропонуємо направити комерційну пропозицію на адресу державного підприємства МОУ "Агенція оборонних закупівель": dp.aoz@mod.gov.ua, із наступною інформацією:

  • країна походження;
  • компанія виробник;
  • тактико-технічні характеристики;
  • ціну за одиницю на умовах поставки DAP кордон України + 500 км всередину України INCOTERMS 2020;
  • кількість;
  • терміни постачання;
  • NSN код;
  • у разі наявності товару на складі, повідомити щодо можливості проведення інспекції представником української сторони;
  • у разі нового виробництва, надати копію документа, що підтверджує відносини між вашою компанією та виробником товару.

Звертаємо увагу, що комерційна пропозиція повинна бути адресована ДП МОУ "Агенція оборонних закупівель", мати вихідний номер та дату.

2.5. Що таке TRL?

TRL - це скорочення від визначення англійською Technology readiness level. Перекладається як "Рівень готовності технології" - це метод оцінки зрілості технологій на етапі придбання у програмі, розробленій в НАСА під час 1970-ті.

Більше можна почитати Рівень готовності технології

2.6. Ми збираємось розробляти зброю або військову техніку. Поки що все на етапі прототипа або ідеї. Що робити щоб наш виріб потрапив у війська?

Ваша розробка може потрапити на озброєння у війська, тільки якщо ваше озброєння чи військова техніка допущена до експлуатації у збройних силах, прийнята на озброєння чи постачання. Щоб це виконати необхідно пройти шлях згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 345 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 162(спрощена)).

Почати цей шлях можна подавши заявку до Brave1 або відправивши офіційного листа до Міністерства Оборони напряму (через профільного заступника Міністра або на адресу Управління забезпечення розвитку озброєння та військової техніки) з інформацією про Ваш зразок/зразки.

Протягом опрацювання Вашої заявки будуть необхідні наступні документи:

  • Тактико-технічні характеристики (ТТХ) зразка
  • Акт попередніх (заводських) випробувань дослідного зразка
  • Протокол попередніх (заводських) випробувань дослідного зразка
  • Програми і методики попередніх(заводських) випробувань дослідного зразка

Попередні (заводські) випробування проводяться самостійно підприємством з можливістю залучення військового представництва.

ТТХ погоджуються командуваннями військ які будуть використовувати цей зразок (наприклад Командування Сухопутних військ Збройних Сил України).

Зарзки вказаних вище документів можна завантажити на сторінці "Шаблони документів"

2.7. Проведення випробувань на полігоні - до кого звертатися за допомогою у проведенні випробувань БПЛА на полігоні?

У разі готовності зразка, для опрацювання інформації про Ваш виріб структурним підрозділом Міністерства Оборони та подальшого процесу допуску до експлуатації у Збройних Силах України, просимо подати заявку до платформи https://portal.usf.com.ua/, розділ БпЛА.

Нажаль на даний момент Команда Акселератора не може напряму сприяти у проведенні польових випробувань, так як полігони знаходяться у підпорядкуванні ГШ ЗСУ. Як один із варіантів вирішення – звертатися напряму до командирів частин які відповідають за найближчий до Вас полігон.

Крім того по всім деталям щодо реєстрації/подачі заявки на usf.com.ua та подальших дій Ви можете звертатися за телефоном +380 97 824 4030 (офіцер відділу Управління забезпечення розвитку озброєння та військової техніки).

2.8 Яким чином військова частина, що зацікавлена у нашому товарі, може надати запит про необхідність прийняття його на озброєння та закупівлі?

Частина яка зацікавлена у ваших виробах може доповісти на командування роду військ (сил) якому вона підпорядковується (наприклад Командування Повітряних Сил Збройних Сил України) згідно нормативних документів.

Після отримання, опрацювання матеріалів документів та затвердження ТТХ командування може звернутися до структурного підрозділу Міністерства Оборони для опрацювання та подальшого процесу допуску до експлуатації/прийняття на озброєння (постачання) у випадку якщо ваш виріб являється товаром оборонного призначення, у випадку якщо виріб НЕ являється товаром оборонного призначення (може наприклад бути частиною виробу) частина може подавати запит до структури Генерального штабу Збройних сил України, відповідно до номенклатури майна, для опрацювання і подальшої закупівлі.

Крім того, якщо підприємство впевнене в тому, що зразок відноситься до товарів оборонного призначення, воно може самостійно звертатися до структурних підрозділів Міністерства Оборони для вивчення матеріалів та визначення потреби у ваших виробах подавши заявку на сайті Акселератора МО у разі високого рівня кготовності зразка (TRL 7-9).

2.9 Наш виріб вже отримав допуск до експлуатації. Чи можна дізнатися щодо розміру потреби та комплектації майбутнього контракту?

Інформація про розмір "потреби, для яких підрозділів та в якій комплектації" являється інформацією ДСК (для службового користування). З цією інформацію Ви або інший представник вашої компанії буде ознайомлений при укладанні державного контракту.

3. Бронювання

3.1. Які умови бронювання від призову для співробітників, підриємств, що співпрацюють з МОУ?

Умови та порядок бронювання детально описані в Постанові КМУ №76 від 27.01.2023 ("Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час").

Окрім, власне, інформації про порядок бронювання та критерії визначення підприємств, що мають можливість бронювання співробітників, по посиланню вище ви також можете знайти шаблони документів, які необхідно оформлювати в процесі бронювання.

Наприклад:

3.2. Як бронювати співробітників, якщо підприємство є субпідрядником іншої компанії, що виконує роботи для МО?

Якщо ваше підприємство не має прямого контракту з Міністерством Оборони, але постачає продукцію чи надає сервіс, що використовується для виготовлення іншим підприємством виробів, які законтрактовані МО.

В такому разі, з питаннями щодо бронювання співробітників ви можете звертнутись до вашого замовника, що є безпосереднім підрядником МО. Вони можуть подавати на бронювання не тільки своїх співробітників, а й співробітників підприємств-субпідрядників.

Не знайшли відповіді?

Якщо ви не побачили своє питання на цій сторінці, то відправляйте свій запит на сайті Акселератора Міноборони.