Skip to main content

Загальні відомості про процес допуску до експлуатації

Що таке допуск до експлуатації?

Допуск до експлуатації (наділі ДдЕ) - це свого роду "сертифікація" товару (а в нашому випадку мова йде, в першу чергу про зброю та військову техніка) після якої виробник може пропонувати свої зразки силам оборони, а ті, в свою чергу, можуть включати даний виріб у свої програми закупівель.

Відповідно до постанови 345 КМУ, державою передбачено механізми постачання (у тому числі прийняття на озброєння) товарів оборонного призначення, що розроблені підприємствами України згідно з планами закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також військової техніки іноземного виробництва.

Таким чином, якщо ви є виробник озброєння та військової техніки (ОВТ), то вам необхідно отримати допуск до експлуатації для того щоб будь-які силові структури могли хоча б розглянути ваш виріб та розпочати його закупівлю за державний кошт. Звісно, в умовах повномасштабної війни ми часто маємо ситуацію, коли військові замовляють потрібні вироби напряму, безпосередньо у виробника і під свою власну відповідальність. Але, звісно, такий підхід може спрацювати лише для відносно недорогих зразків ОВТ і не дозволяє швидко збільшити масштаби виробництва.

Що таке кодифікація?

Кодифікація є невід'ємною частиною процедури ДдЕ в результаті якої державний замовник здійснює кодифікацію предмета постачання, що дозволя надалі здійснювати введення зразка ОВТ до штатів і табелів до них та видати наказ про прийняття товару(ів) оборонного призначення на озброєння (постачання). Крім вітчизняного кодування виробник має змогу також отримати на свій виріб код НАТО, що дозволить надалі приймати участь в закупівлях ОВТ, що здійснюють країни-члени альянса.

Кому потрібна кодифікація та ДдЕ?

1. Виробникам та постачальникам зброї та військової техніки

Для потрапляння до плану закупівель Державних замовників з відповідним прогнозованим об'ємом випуску продукції та наданих послуг, а також можливістю нарощування об'ємів виробництва та вдосконалення розробок через досвід постійної масової експлуатації.

Розробка потрапляє до загального переліку кодифікованої та допущеної до експлуатації військової техніки, де стає відомою та доступною для всіх державних органів, що стає чудовою рекламою продукту серед максимально зацікавлених замовників.

Крім того, в процесі кодифікації, виробники отримують експертний висновок, щодо відповідності усім вимогам до військової техніки, що по суті, є офіційним підтвердженням якості розробки гарантованим державою і дозволяє швидко формувати асоціативний зв'язок, що вказує потенційним користувачам та замовникам на надійність виробів та перспективність тривалої співпраці.

2. Державним замовникам

Для точного бюджетування, формування потреб, планування видатків, підготовки звітів та іншої нормативної діяльності пов'язаної із постачанням та експлуатацією обладнання.

3. Збройним силам України

Очевидно, що як безпосереднім операторам обладнання та військової техніки, кодифікація ОВТ потрібна ЗСУ для безперебійних своєчасних поставок якісної, перевіреної техніки, здійснення планових ремонтів та періодичних навчань особового складу.

Таким чином, усі учасники є зацікавленими у швидкому процесі кодифікації та допуску до експлуатації нових зразків техніки, над оптимізацією якого працює Акселератор інноваційного розвитку Міністерства оборони України (АМО).

Малим виробникам ОВТ

Звісно процес ДдЕ вимагає від виробників докласти додаткових зусиль на проведення необхідних випробувань та оформлення документів. Деякі з невеликих виробників просто фізично не в змозі приділити цьому процесу достатню кількість часу.

Але якщо ваша розробка є максимально вдалою та корисною і усі сторони є зацікавленими у її швидкому масштабуванні, то варто розглянути можливість кооперації з більш потужними виробниками, що дозволить отримати необхідні ресурси для нарощування виробництва та отримання допуску до експлуатації.

З можливими варіантами кооперації та комерціалізації власних розробок можете ознайомитись у цій статті.

Як розпочати процес отримання ДдЕ?

Для цього на порталі АМО доступна електрона форма подачі заявки на ДдЕ. Крім того, якщо у вас виникли проблеми чи затримки з проходження процедури кодифікації та допуску до експлуатації, то ви завжди можете звернутись за допомогою у центр підтримки для підприємств ОПК також відкритий на сайті Акселератора.